चीनबाट १ सय ८० विद्यार्थी शनिवार नेपाल आउने खबरले भक्तपुरका स्थानीयले घर छाडे - जन्ते ढुंगा

चीनबाट १ सय ८० विद्यार्थी शनिवार नेपाल आउने खबरले भक्तपुरका स्थानीयले घर छाडे

काठमाडौं ,चीनको वुहानमा रहेका नेपाली विद्यार्थीलाई उद्धार गर्न शनिवार दिउँसो २ ः४५ बजे नेपाल एयरलाइन्सको वाइड बडी जहाज चीनको वुहान जाने भएको छ ।३ पाइलट, ६ क्याबिन क्रु, २ इन्जिनियर, १–१ जना फ्लाइट डिस्प्याचर र लोड मास्टरसहित नेपाली सेनाका चार जना चिकित्सक रहने छन् ।वुहानबाट नेपाली विद्यार्थीलाई लिएर जहाज आइतबार बिहान २ः१५ बजे त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा अवतरण गर्नेछ । विमानस्थलमा अवतरण गरेपछि ती विद्यार्थीलाई सिधै खरीपाटी लगिनेछ ।खरीपाटी स्थित विद्युत् प्राधिकरणको तालिम केन्द्रमा ती विद्यार्थीलाई १४ दिनसम्म राखिने भएको छ ।

ती विद्यार्थीको विभिन्न परीक्षण गरिने भएको छ भने १४ देखी १७ दिनसम्म उनीहरू क्वारेन्टाइनमा बस्नुपर्ने छ । १८० विद्यार्थीका लागि ६० कोठा तयारी अवस्थामा राखिएको छ भने ती विद्यार्थीका कुनै पनि अभिभावकले १४ दिनसम्म उनीहरूलाई भेट्न पाउने छैनन् ।स्वास्थ्य उपचारसँगै खानाको व्यवस्था पनि सरकारले गर्ने भएको छ भने चौबिसै घण्टा स्वास्थ्य कर्मी निगरानीमा हुनेछन् । सरकारले ५० जना स्वास्थ्यकर्मीलाई विशेष तालिम दिएर राखेको छ । खरीपाटीका लागि ८६ जना चिकित्सक खटाइने भएको छ ।चीनको बुहानवाट फैलिएको कोरोना भाइरसबाट अहिलेसम्म १ हजार ३०० को मृत्यु भैसकेको छ ।

बिहीबार मात्रै चीनको हुबेइ प्रान्तको बुहानमा २४२ जनाको मृत्यु भएको विभिन्न समाचार एजेन्सीले जनाएको छ । एकै दिन २४२ जनाको मृ’त्यु अहिलेसम्मकै धेरै हो ।बुहानमा मात्र १४ हजार ८ सयमा यसको सङ्क्रमण फैलिएको बताईको छ । नेपालमा चीन वाट फर्किएका २० जनामा कोरो ना जाँच गरिएकोमा १ जनामा सङ्क्रमण देखिएको थियो भने १९ जनाको रिपोर्ट ने’गेटिभ आएको थियो । तर चीनबाट नेपाल आउने ती विद्याथीलाई राख्न सरकारले निर्धारणको गरेको भक्तपुरको परिपाटीस्थित दुई भवन आसपासका स्थानीयलाई भने चिन्तामा छन् ।

सरकारले खाली गरेका नेपाल विद्युत् प्राधिकरणका दुई भवन आसपासका उनीहरू कोरो ना सङ्क्रमणको त्रासले चिन्तित बनेका हुन । विश्वभर प्रकोपका रूपमा फैलिएको र खास गरि यसको उदगम स्थल जहाँ सबैभन्दा बढी प्रकोप फैलिएको छ सोही स्थानबाट आउने व्यक्तिका कारण आफूहरू समेत सङ्क्रमित हुने त्रासले अहिले केहीले त घरै छाडेर हिँड्न बाध्य छन् । सरकारले गरेको यो निर्णयको वि’रोध स्वरूप विभिन्न कार्यक्रम गरेका उनीहरू अहिले गलेका छन् । आफूहरूको वि’रोध सरकारले नसुन्ने अवस्था देखेपछि खरिपाटीका स्थानीय अहिले आफैले थातथलो छाडेर हिँड्ने निर्णयमा पुगेका हुन ।

तामाखानीको जंगलमा भिषण आगलागी १

तामाखानी स् सोलुखुम्बुको सोलुदुधकुण्ड नगरपालिका वडा नम्बर ३ मा रहेको जंगलमा आगलागि भएको छ । विहीबार विहान साढे ११ बजेको समयमा तामाखानिको बनवारी र धाप डाँडा बनमा आगलागि भएको सोलुखुम्बु प्रहरीले जनाएको छ ।आगलागिको कारण भने थाहा नभएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय सोलुखुम्बुका सुचना अधिकारी महेन्द्र दर्नालले जानकारी दिनुभयो ।आगो स्थानिय, प्रहरी, सशस्त्र र नेपाली सेनाको प्रयासमा नियन्त्रणमा लिने प्रयास भइरहेको जनाइएको छ । यता वडा अध्यक्ष गोपाल मगरले भने आगो नियन्त्रणमा सेना र प्रहरीले सहयोग नगरेको गुनासो गर्नु भयो ।

आपूmहरु विहानै देखि नियन्त्रणमा रहेको भए पनि सुरक्षाकर्मीहरु आगोलागेको स्थानमा नआएको उहाँको गुनासो छ । विहीबार साझ सम्म पनि करिब १५ जना स्थानियले आगो नियन्त्रण गर्ने काम गरिरहेको भन्दै अध्यक्ष मगरले मुडा तथा सोतरमा लागेको आगो नियन्त्रणमा लिन नसकिएको मगरको भनाई छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *